W świecie ekonomii...

środa, 7 listopada 2012

Wolontariat pracowniczy, jaki czynnik sprzyjający rozwojowi pracownika.



Pracownik jest swoistym rdzeniem każdej firmy. Bez niego i jego wiedzy niemożliwe byłoby żadne działanie i jest on ewidentnym atutem swojej organizacji. Jak wiadomo, pracownik musi się ciągle rozwijać, ponieważ w przeciwnym wypadku traci na tym on sam, jak i firma, w której pracuje. W związku z tym pracodawca angażuje go w różnego rodzaju działania, które mają podnieść jego kwalifikacje zawodowe, czyli w efekcie końcowym przynieść pozytywny rozwój firmie. 

Tematem pracy jest  wolontariat pracowniczy, ponieważ jest to jedna z rzeczy pozytywnie wpływających na rozwój pracownika. Wolontariat pracowniczy polega na włączaniu się przez pracownika w działania, które są wykonywane na rzecz organizacji pozarządowych i podlegających im osób potrzebujących. Korzystają na tym wszyscy, bowiem:

·                       Pracownik zyskuje nowe doświadczenia, wiedzę, poprawia umiejętność pracy w zespole,  rozwija swoje talenty, które będzie mógł wykorzystać w firmie.

·                     Firma zyskuje przede wszystkim dobry wizerunek zewnętrzny pokazując, że jest odpowiedzialna i zaangażowana społecznie, uczestnicząc w różnych akcjach. Dzięki temu jej marka staje się coraz bardziej rozpoznawalna wśród konsumentów i jej potencjalnych partnerów biznesowych.

·                    Organizacja pozarządowa: zwiększa liczbę wolontariuszy i działań, dzięki czemu może pomagać większej ilości potrzebujących i uwiarygodnia swój wizerunek.

Przykładem firmy, która korzysta właśnie z wolontariatu pracowniczego jest stacja telewizyjna TVN. Włącza się ona  w działania ,,Fundacji TVN nie jesteś sam’’, chociażby poprzez organizację meczu w którym polscy politycy zmierzają się z polskimi artystami, a dochód zostaje przekazany właśnie na rzecz Fundacji. Widać tutaj jej duże zaangażowanie pozytywnie wpływające na odbiór stacji w oczach jej widzów. Innym przykładem działania tej stacji jest angaż ,,swoich gwiazd’’ do reklam, które zachęcają ludzi do wysyłania sms-ów, których koszt zostaje przekazany na Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki tym działaniom, w ramach wolontariatu pracowniczego, przekazała ona już kilkadziesiąt milionów złotych na pomoc tej placówce zdrowia..

Działania TVN-u są bardzo dobrze przemyślane – wpływają one pozytywnie, tak samo na wolontariusza, jak i odbiorcę (widza). Stacja ta stara się sprostać współczesnym wyzwaniom, dlatego też buduje zrównoważony i oparty na CSR biznes




Źródła :

 

10 komentarzy:

  1. Super artykuł i to o bardzo ważnej rzeczy w naszych czasach, mówię to o CSR:) Pozdrawiam Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście trzeba też zaznaczyć, ze taki wolontariat nie tylko kształtuje kompetencje pracowników, ale też ich wrażliwość na ludzi, więc ma wpływ nie tylko na rozwój intelektualny, ale też w pewnym sensie duchowy, co może również mieć dobre skutki w pracy. Pracownicy stają się bardziej sumienni i uczciwi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zupełności się z Tobą zgadzam. Pracownik poprzez uczestnictwo w wolontariacie pracowniczym zyskuje nowe doświadczenia na wielu płaszczyznach życia. Jedną z nich jest ta, o której Ty wspomniałaś - duchowa, ale nie możemy zapomnieć także o tej zawodowej, czy prywatnej. Moim zdaniem można powiedzieć, że pracownik osiąga tylko i wyłącznie same pozytywy wynikające z faktu, że jest wolontariuszem.

      Usuń
  3. Warto pamiętać o tym, że nasza sytuacja majątkowa jest różna, są osoby, które potrzebują wsparcia, jak choćby chorzy, którzy nie mają na leczenie, lub rodziny wielodzietne, którym brakuje na świąteczne prezenty. Każda pomoc się liczy i powinna zostać doceniona.
    Praca bardzo mi się podoba - może dlatego, że sama bardzo lubię angażować się w szeroko rozumiany wolontariat. Wolontariat to przecież nie tylko zbiórka pieniędzy czy żywności, ale też np. pomoc młodzieży przy organizacji różnych imprez, jak Forum Ekonomiczne w Krynicy i wszelkie konkursy biegowe.

    Zapraszam też na mojego bloga konkursowego ;) http://blogernia1.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą w kwestii, że sytuacja majątkowa jest różnorodna, tzn. jeden obywatel ma mniej, a drugi więcej, ale nie ma co się dziwić takiej sytuacji. Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, iż większością świata (o ile nie całością) rządzą przede wszystkim pieniądze, które nieraz bywają wyznacznikiem oceny danej osoby.

      Masz rację, że wolontariat nie ogranicza się tylko do jednej działalności, tzn. najczęściej do zbiórki pieniędzy. Tak na prawdę można powiedzieć, że wolontariuszem można być wykonując wiele różnych czynności.




      Usuń
  4. W mojej ocenie bardzo ciekawe przedstawiłeś temat. Cieszę się, że zaznaczyłeś na początku, iż ,,pracownik jest rdzeniem firmy’’, ponieważ w obecnych czasach nie każdy pracodawca podziela Twój pogląd. Osobiście po raz pierwszy spotykam się z zagadnieniem dotyczącym wolontariatu pracowniczego, ale dzięki Twojej pracy wiele się dowiedziałem – dziękuję ;) . Liczę na więcej interesujących postów. Pozdrawiam ;) .

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem bardzo dobrze i konkretnie opisałeś to zagadnienie. Twój post jest bardzo przyjemny dla oka i wciągający, przy czym poparty także dobrym przykładem rynkowym. Myślę, że po przeczytaniu Twojego postu, nawet osoby nic nie wiedzące nt. wolontariatu, czegoś
    wartościowego sie dowiedzą ;)))

    OdpowiedzUsuń
  6. Artykuł ciekawy, napisany schludnie i zwięźle, można zauważyć mądre wniosku. Co prawda wydaje mi się, że autor nie poruszył kwestii tego czy pracownicy chcą się rozwijać. Jednak generalnie nie tego dotyczyć miał sam artykuł.

    Autor pisze o wolontariacie pracowniczym, w związku z moimi odmiennymi poglądami na pewne sprawy chciałbym zadać mu kilka pytań.

    Jak już wspomniałem, nie każdy pracownik chce się rozwijać, w jaki - według Pana - sposób można zachęcić pracowników aby udzielali się w wolontariacie? (możesz tu napisać, że znając hobby pracowników można przydzielić ich do różnych zadań aby robili to co ich interesuje).

    Pisze Pan również, że TVN buduje oparty na CSR biznes. Czy uważa Pan, że tak naprawdę jednym z założeń stacji jest rzeczywiście działalność charytatywna czy może są to tylko - organizowane cyklicznie - imprezy które mają za zadanie poprawienie wizerunku firmy?

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Swietny artykuł czekam na nastepny ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. post niezły, treść ciekawa, ale brakuje mi tutaj grafiki. Bez niej, tekst może szybko się znudzić.. ;)

    Zapraszam na mojego bloga, www.blogernia3.blogspot.com

    Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru ;)

    OdpowiedzUsuń